artykuł nr 1

Głosowanie za granicą

Wyborcy przebywający za granicą i posiadający ważne polskie paszporty lub dowody osobiste wpisywani są do spisu wyborców sporządzonego przez właściwego terytorialnie konsula (art. 35 Kodeksu wyborczego).
Wpisu dokonuje się na podstawie osobistego zgłoszenia wniesionego ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej . Zgłoszenie powinno zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, oznaczenie miejsca pobytu wyborcy za granicą, numer ważnego polskiego paszportu a także miejsce i datę jego wydania. W przypadku obywateli Polskich czasowo przebywających za granicą także miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców w kraju.
Zgłoszenia można dokonać najpóźniej w 3 dniu przed dniem wyborów tj. do dnia 6 października 2011 r.

Głosowanie korespondencyjne w obwodach głosowania utworzonych za granicą:
Wyborcy przebywający za granicą i posiadający ważne polskie paszporty lub dowody osobiste może głosować korespondencyjnie (art. 62 Kodeksu wyborczego).
Zamiar głosowania korespondencyjnego może być zgłoszony właściwemu konsulowi do 15 dni przed dniem wyborów tj. do dnia 24 września 2011 r.
Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Zgłoszenie powinno zawierać: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, oznaczenie miejsca pobytu wyborcy za granicą, numer ważnego polskiego paszportu a także miejsce i datę jego wydania, miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców w kraju – w przypadku obywateli Polskich czasowo przebywających za granicą, a także oznaczenie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy (art. 63 Kodeksu wyborczego).
Konsul nie później niż do 10 dnia przed dniem wyborów, wysyła do wyborcy wpisanego do spisu wyborców, który wyraził zamiar głosowania korespondencyjnego pakiet wyborczy zawierający:
1) zaadresowaną kopertę zwrotną;
2) karty do głosowania;
3) kopertę na karty do głosowania;
4) oświadczenie o osobistym i tajnym głosowaniu;
5) instrukcje głosowania (art. 65 Kodeksu wyborczego).
Wyborca głosujący korespondencyjnie po wypełnieniu kart do głosowania wkłada je do koperty na karty do głosowania, którą zakleja a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem i przesyła ją na własny koszt na adres właściwego konsula.
Uwaga!
Zgłoszenia i wnioski składane w formie elektronicznej zgodnie z art. 63 § 3a Kodeksu postępowania administracyjnego powinny być uwierzytelnione przy użyciu mechanizmów określonych w art. 20a ust. 1 albo ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2005 r. Nr 64, poz. 565 z późn. zm.) tj. podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem z profilu zaufanego ePUAP.