artykuł nr 1

Gospodarka ściekowa w Żabiej Woli

Gospodarka ściekowa w Żabiej Woli

 

Gmina Żabia Wola będzie realizowała projekt inwestycyjny obejmujący budowę oczyszczalni ścieków w Żabiej Woli oraz budowę sieci kanalizacyjnej w Żabiej Woli,
w części wsi Józefina w ulicy Mazowieckiej oraz w części Huty Żabiowolskiej w ulicy Warszawskiej.

Ścieki będą doprowadzone grawitacyjnym kanałem do przepompowni. Stąd będą tłoczone

Przez sitopiaskownik, zlokalizowany w budynku, do jednego z dwóch działających naprzemiennie reaktorów biologicznych. Po procesie napowietrzenia w odpowiednim cyklu i sedymentacji, sklarowane i oczyszczone ścieki będą odprowadzone do rowu melioracyjnego w Żabiej Woli odległego o ok.2 km od rzeki Mrowny.

Odprowadzone do rowu melioracyjnego ścieki będą posiadały znacznie wyższy stopień czystości, niż jest to wymagane w przepisach dla ścieków odprowadzonych do wód powierzchniowych i gleby.

Osady ściekowe w ilości docelowej 4,9m3/d będą tlenowo stabilizowane (po tym procesie osad nie zagniwa i nadaje się do dalszego wykorzystania) i wywożone na miejską oczyszczalnię we Mszczonowie, w częstotliwości zależnej od ilości i jakości ścieków dostarczanych na oczyszczalnię.

Ścieki będą także dowożone z terenu gminy Żabia Wola, przeciętnie 2 do 3 wozów dziennie. Odprowadzane będą przez układ hermetyczny bez wydzielania specyficznego odoru przez sito do zbiornika retencyjnego, skąd po wstępnym uśrednieniu i napowietrzeniu będą podawane równomiernie do jednego z dwóch reaktorów, tak jak ścieki doprowadzane z kanalizacji.

Zastosowana technologia w pełni odpowiada współczesnym rozwiązaniom technologicznym, proponowane rozwiązanie jest proste w eksploatacji, niezawodne, dostosowane do wzrostu ilości ścieków wraz z rozbudową systemu kanalizacji.

Planowane rozwiązania techniczne będą w pełni eliminować uciążliwość obiektu dla mieszkańców oraz wykluczą oddziaływanie na inne elementy środowiska.

Pozytywną opinię odnośnie jakości rozwiązań technologicznych i technicznych w projekcie oczyszczalni ścieków dla Żabiej Woli w aspekcie wpływu na środowisko przedstawił niezależny ekspert – specjalista w zakresie technologii wody i ścieków, biegły w zakresie wykonywania ocen oddziaływania na środowisko.

To zadanie inwestycyjne zawarte jest w projekcie „Racjonalna gospodarka wodą w aspekcie społeczno-gospodarczego rozwoju Gmin Mazowsza Zachodniego” opracowanym w ramach Związku Międzygminnego Mazowsze Zachodnie. W roku 2005 złożony został wniosek aplikacyjny do Funduszu Spójności w Brukseli. Oczekiwana w roku 2006 decyzja o finansowaniu zadania zapadnie ostatecznie w roku 2007, co urealni możliwość rozpoczęcia ważnego dla mieszkańców przedsięwzięcia.