artykuł nr 1

ZARZĄDZENIE NR 113/2019 WÓJTA GMINY ŻABIA WOLA z dnia 31 października 2019 r.

ZARZĄDZENIE NR  113/2019
WÓJTA GMINY ŻABIA WOLA
z dnia 31 października 2019 r.

w sprawie: wprowadzenia nowych zasad płatności należności z otrzymanych faktur z wykazanym podatkiem VAT w Gminie Żabia Wola i jej jednostkach organizacyjnych.

 

Na podstawie art. 30 ust. 1 oraz art. 31 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 506), art. 108a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 z późn. zm.) 

zarządza się, co następuje:

§ 1

Zarządzenie wydaje się celem zapewnienia w Gminie Żabia Wola i jej jednostkach organizacyjnych, zwanych dalej „jednostkami” lub „jednostkami scentralizowanymi”, spójności we wprowadzeniu nowych jednolitych zasad płatności należności z zastosowaniem modelu podzielonej płatności (zwanym dalej “MPP”) wynikających z otrzymanych faktur.

§ 2

Procedury określone w niniejszym zarządzeniu obowiązują gminne jednostki organizacyjne według wykazu stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.

§ 3

MPP stosowany jest wyłącznie w odniesieniu do transakcji dokonywanych na rzecz podatników VAT będącymi dostawcami towarów lub świadczeniodawcami usług. Realizacja zapłaty w ramach MPP ma zastosowanie jedynie do faktur z wykazaną kwotą podatku VAT.

§ 4

MPP może być stosowany wyłącznie przy płatnościach bezgotówkowych realizowanych za pośrednictwem polecenia przelewu lub polecenia zapłaty. Nie ma zastosowania przy innych formach rozliczeń bezgotówkowych, np. płatnościach kartami płatniczymi, przekazach, wekslach, kompensatach, potrąceniach.

§ 5

MPP polega na tym, iż płatność należności wynikająca z otrzymanej faktury dokonywana jest za pośrednictwem banku przy użyciu specjalnego komunikatu przelewu (zwanego dalej „przelewem Split”). Płatności tej dokonuje jednostka jako nabywca towarów i usług, będąca razem z gminą czynnym podatnikiem VAT na rzecz swojego dostawcy towarów i usług, będącego też czynnym podatnikiem VAT. Sprawdzenia statusu dostawcy jako czynnego podatnika VAT należy dokonać na portalu podatkowym pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka. Przelew należności na podstawie przelewu Split dokonany na rzecz podmiotu, który nie jest podatnikiem VAT i nie posiada rachunku VAT, nie zostanie przez bank zrealizowany.

Zapłata należności za nabyty towar lub usługę zostanie dokonana przez bank na podstawie wypełnionego przez jednostkę przelewu Split na dwa rachunki bankowe dostawcy, tj. na jego rachunek rozliczeniowy i powiązany z nim rachunek VAT. Zapłata należności odpowiadająca wartości sprzedaży netto zostanie zapłacona przez nabywcę za pośrednictwem banku bezpośrednio na rachunek rozliczeniowy dostawcy. Pozostała część ceny odpowiadająca kwocie podatku VAT, zostanie zapłacona przez bank na rachunek VAT dostawcy. Jest to specjalne I nowoutworzone wszystkim podatnikom VAT przez banki konto przeznaczone tylko dla celów rozliczeń podatku VAT.

§ 6

Nowe zasady płatności należności z otrzymanych faktur wg MPP dotyczą każdej faktury, jeśli sam fakt płacenia wynikających z nich należności (tzw. realizacja płatności) przypada po 1 listopada 2019 r. Oznacza to, że MPP obejmie także faktury, które zostały otrzymane przez jednostkę przed tą datą.

§ 7

Jednostka wypełnia przelew Split nie tylko w sytuacji posiadania wystarczających środków na rachunku VAT na pokrycie kwoty VAT wynikającej z otrzymanej faktury z wykazaną kwotą tego podatku. Także w razie braku środków na rachunku VAT lub niewystarczającej kwoty na pokrycie kwoty VAT wynikającej z otrzymanych przez jednostkę faktur z wykazaną kwotą tego podatku, należy wypełnić przelew Split. Bank zrealizuje obydwa rodzaje takich przelewów. Bank odrzuci przelew Split (także zwykły przelew), jedynie wtedy, jeśli brak będzie środków na rachunku rozliczeniowym, którym dysponuje jednostka.

§ 8

Gmina Żabia Wola oraz podległe jednostki organizacyjne uzyskujące dochów i zobligowane do posiadania rachunku VAT przez obowiązujące przepisy prawa posiadają po jednym  wydzielonym rachunku VAT dla posiadanych rachunków rozliczeniowych.

W przypadku konieczności utworzenia więcej niż jednego wydzielonego rachunku VAT, jednostka organizacyjna występuje z wnioskiem do Gminy, aby Gmina wystąpiła do banku z dyspozycją o utworzenie dodatkowego wydzielonego rachunku VAT dla danej jednostki.

§ 9

Gmina Żabia Wola posiada główny wydzielony rachunek VAT dla rozliczeń Gminy Żabia Wola z Urzędem Skarbowym w zakresie podatku VAT.

§ 10

Jednostka organizacyjna Gminy Żabia Wola przekazuje kwotę podatku VAT do zapłaty wynikającą z cząstkowej deklaracji VAT -7 na wydzielony rachunek VAT główny w następujący sposób:

w przypadku posiadania całej kwoty podatku VAT na własnym wydzielonym rachunku VAT, jednostka organizacyjna kwotę tę przekazuje przelewem Split na rachunek główny Gminy Żabia Wola VAT, z użyciem komunikatu “przekazanie własne”.

w przypadku posiadania części kwoty podatku VAT na własnym wydzielonym rachunku VAT, jednostka organizacyjna dokonuje dwóch przelewów:

do wysokości zgromadzonych środków na własnym wydzielonym rachunku VAT przelewem Split na rachunek główny Gminy Żabia Wola VAT, z użyciem komunikatu “przekazanie własne”,

pozostałą kwotę podatku VAT przelewem tradycyjnym z rachunku bieżącego lub pomocniczego.

§ 11

Zarządzenie niniejsze należy traktować jako jeden z elementów polityki rachunkowości Gminy Żabia Wola i jej scentralizowanych jednostek.

Zobowiązuje się Kierowników jednostek do ścisłego przestrzegania postanowień zarządzenia oraz uwzględnienia jego zapisów w polityce rachunkowości jednostki.

§ 12

Wykonanie Zarządzenia powierza się Skarbnikowi Gminy Żabia Wola oraz Kierownikom jednostek organizacyjnych Gminy Żabia Wola.

§ 13

Zarządzenie wchodzi w życie od 1 listopada 2019 r.